Workshops
Communication and Control for Smart
Energy Systems (CCSES) – Full day workshop
Monday 28 April
9:00 – 17:00
Room:
Pier 2
Program:
9:00-10:00 Plenary Talk
(Alberto Leon-Garcia)
- Control and Management of Smart
Grids
10:00-11:20 Session I:
Energy Storage and Pricing
Combining Cooperation and
Storage for the Integration of Renewable Energy in Smart Grids Subhash
Lakshminarayana (Singapore University of Technology and Design
(SUTD), Singapore); Tony Q. S. Quek (Singapore University of
Technology and Design (SUTD), Singapore); H. Vincent Poor (Princeton
University, USA)
Lossy Energy Storage to Cut
Power Costs Mohammad-Jafar Rezaeian
(Swinburne University, Australia); Lachlan L. H. Andrew (Monash
University, Australia)
Scheduling long term energy
storage Rozanna Jesudasan (Telstra,
Australia); Lachlan L. H. Andrew (Monash University, Australia)
Dynamic Pricing for Smart
Grid with Reinforcement Learning Byung-Gook
Kim (Yonsei University, Korea); Yu Zhang (University of California,
Los Angeles, USA); Mihaela van der Schaar (University of California,
Los Angeles (UCLA), USA); Jang-Won Lee (Yonsei University, Korea)
13:00 – 14:00 Plenary Talk
Smart Grids have evolved from a topic of interest only to a handful of power engineers to a buzzword that attracts attention from non-traditional industries (such as Cisco and HP), numerous governments as well as researchers in computer science, computer engineering, and artificial intelligence. Is there a reality behind the hype? How far away are we from seeing practical outcomes from the work so far? In this talk, I will attempt to assess the state of the art and point out some open research challenges.
Biography - S. Keshav is a Professor in the School of Computer Science at the University of Waterloo. He is an ACM Fellow and holds a Canada Research Chair as well as a Cisco Research Chair. He received a Bachelor's degree from IIT Delhi in 1986 and a PhD from UC Berkeley in 1991, both in Computer Science. His current interests are in the broad field of energy systems.
14:00 – 15:00 Session II:
Security and Privacy
Attacking Power Grids with
Secure Meters: the case for Breakers and Jammers Deepjyoti
Deka (University of Texas, USA); Ross Baldick (The University of
Texas at Austin, USA); Sriram Vishwanath (University of Texas
Austin, USA)
SMART-ER: improved
peer-based privacy for smart metering Sören
Finster (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany); Ingmar
Baumgart (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)
Preserving Consumer Privacy
on IEEE 802.11s-based Smart Grid AMI Networks using Data Obfuscation Andrew
Beussink (Southern Illinois University, USA); Kemal Akkaya (Southern
Illinois University Carbondale, USA); Izzet F Senturk (Southern
Illinois University Carbondale, USA); Mohamed M E A Mahmoud
(Tennessee Tech University, USA)
15:30 – 17:00 Session III:
Communication and Control
Managing your Trees:
Insights from a Metropolitan-Scale Low-Power Wireless Network Zhang
Fu (Chalmers University of Technology, Sweden); Olaf Landsiedel
(Chalmers University of Technology, Sweden); Magnus Almgren
(Chalmers University of Technology, Sweden); Marina Papatriantafilou
(Chalmers University of Technology, Sweden)
Leveraging AMI for
Distribution Grid Asset Management Gary
Atkinson (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA); Marina Thottan
(Alcatel-Lucent, USA)
Unidirectional Probabilistic
Direct Control for Deferrable Loads Giovanni
Neglia (INRIA Sophia Antipolis, France); Giuseppe Di Bella
(University of Palermo, Italy); Laura Giarré (Università degli Studi
di Palermo, Italy); Ilenia Tinnirello (University of Palermo, Italy)
Analysing the
Real-Time-Capability of Wide Area Communication in Smart Grids Nils
Dorsch (TU Dortmund University, Germany); Hanno Georg (TU Dortmund
University, Germany); Christian Wietfeld (TU Dortmund University,
Germany)
Communication and Networking Techniques for Contemporary Video –
Full day workshop
Monday 28 April 9:00
– 17:30
Room:
Pier 9
PROGRAM:
9:00 - 9:10:
Welcome Remarks
9:10 - 10:00:
Keynote Lecture - Prof. Yao Wang (Polytechnic Institute of
NYU)
10:30-12:10:
Session 1 Coding Techniques
Coded Caching with
Nonuniform Demands,
Urs Niesen (Bell Labs,
Alcatel-Lucent, USA); Mohammad Ali Maddah-Ali (Bell Labs, Alcatel
Lucent, USA)
The Effect of Block-wise
Feedback on the Throughput-Delay Trade-off in Streaming
Gauri Joshi (Massachusetts
Institute of Technology, USA); Yuval Kochman (The Hebrew University
of Jerusalem, Israel); Gregory Wornell (Massachusetts Institute of
Technology, USA)
Distributed Caching and
Coding in VoD,
Arezou Pourmir (University of
Wisconsin Madison, USA); Parmesh Ramanathan (University of Wisconsin
at Madison, USA)
Dealing with User
Heterogeneity in P2P Multiparty Video Conferencing: Layered Coding
Versus Receiver Partitioning
Eymen Kurdoğlu (NYU Polytechnic
School of Engineering, USA); Yong Liu (Polytechnic Institute of NYU,
USA); Yao Wang (Polytechnic Institute of NYU, USA)
Hierarchical Hexagonal
Modulation with Ternary Symbols for Wireless Video Transmission
Zhe Yang (University of
Victoria, Canada); Lin Cai (University of Victoria, Canada); Xuan
Wang (University of Victoria, Canada); Siyuan Xiang (University of
Victoria, Canada); Jianping Pan (University of Victoria, Canada)
13:45 – 15:00: Panel
Discussion:
The Many Homes of
Contemporary Video
Panelists:
Yao Wang, (NYU-Poly )
Shantanu Rane (MERL)
Sheila Hemami (Northeastern
University, USA)
Jorg Liebherr
(Univ. of Toronto)
13:30 – 15:30: Session
2 Scheduling and Networking Techniques
An Evaluation of RTP Circuit
Breaker Performance on LTE Networks
Zaheduzzaman Sarker (Ericsson
AB, Sweden); Varun Singh (Aalto University, Finland); Colin Perkins
(University of Glasgow, United Kingdom)
Bounded Delay Scheduling
with Packet Dependencies
Michael
Markovitch (Ben-Gurion University, Israel); Gabriel Scalosub
(Ben-Gurion University, Israel)
Content Relevance
Opportunistic Routing for Wireless Multimedia Sensor Networks
Petros Spachos (University of
Toronto, Canada); Angelos K. Marnerides (Lancaster University,
United Kingdom); Dimitrios Hatzinakos (University of Toronto,
Canada)
Leveraging Users' Likes in a
Video Streaming P2P Platform
Laura Natali (University of
Modena and Reggio Emilia, Italy); Maria Luisa Merani (University of
Modena and Reggio Emilia, Italy); Cettina Barcellona (Università
degli Studi di Palermo, Italy)
Dynamic Rate Allocation and
Opportunistic Routing for Scalable Video Multirate Multicast over
Time-Varying Wireless Networks
Chenglin Li (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China); Hongkai Xiong (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China); Junni Zou (Shanghai University, P.R.
China); Dapeng Oliver Wu (University of Florida, USA)
Performance Evaluation of
Streaming algorithms for Network Cameras
Gonzalo Muñoz (Universidad de
Chile, Chile); Hugo Méric (INRIA Chile, Chile); Jose Piquer
(University of Chile, Chile); Javier Bustos-Jiménez (NIC Chile
Research Labs, Chile)
The First
International Workshop on Cross-Cloud Systems (CrossCloud'14) –
Full day workshop
Monday 28 April
8:45– 17:30
Room:
Pier 3
Program
8.45: Welcome
9.00 Keynote:
"The Multiple Dimensions of Cross-Cloud Computing" By
Andrew Phillips
10.30 Session 1: Multi-cloud
Management
Towards Multi-Clouds
Engineering (invited paper)
Dana Petcu, Elisabetta Di Nitto,
Danilo Ardagna, Arnor Solberg, Giuliano Casale.
Towards Portability and
Interoperability Support in Middleware for Hybrid Clouds
Ansar Rafique, Stefan Walraven, Bert Lagaisse, Tom Desair, Wouter I
Joosen.
11.20
Access control delegation
for the Cloud
Nikos Fotiou, Apostolis Machas, George
C. Polyzos, George Xylomenos.
11.40 Discussion
13.30 Session 2: Federation
& Migration
Research Challenges for
Cross-Cloud applications (invited paper)
Felix Cuadrado, Alvaro Navas, Luis M Vaquero, Juan Carlos Dueñas.
Multiple Virtual Machine Live Migration in
Federated Cloud Systems
Walter Cerroni.
Wide Area Tentative Scaling
(WATS) for Quick Response in Distributed Cloud Computing
Hitoshi Yabusaki, Hiroshi Nakagoe, Koichi Murayama, Takatoshi Kato.
14.40 Discussion
15.30 Session 3: API
Interoperability
Moving Business Intelligence
to cloud environments
Adrián Juan-Verdejo, Bholanathsingh Surajbali.
A Component-Based Adaptation
Approach for Multi-Cloud Applications
Andre Almeida, Everton Cavalcante,
Thais Batista, Nelio Cacho, Frederico Lopes.
Simple Workload &
Application Portability (SWAP) for Cloud Computing
Sam Johnston.
16.30 Discussion
16.45 Panel Session
17.15 Closing Remarks
Dynamic SOcial
Networks (DySON) 2014 – Full day workshop
Monday 28 April
8:30 – 17:30
Room:
Pier 5
Program:
8.30 – 8.45 Welcome
8.45 – 10.00 Keynote
Jie Wu, Temple University, USA
Social-Aware Routing in Delay
Tolerant Networks
10.30 – 12.00 Session 1
Data Management and User
Behavior in Dynamic Social Networks
Chair: Dr. V. Karyotis, (NTUA,
Greece)
WARP: A ICN Architecture for
Social Data
F. Angius (UCLA, USA); C.
Westphal (Huawei Innovation Center, USA); G. Pau (UPMC - LIP6, USA);
M. Gerla (UCLA USA)
Analyzing the Impact of
Proximity, Location and Personality on Smartphone Usage
L. Meng (University of Notre
Dame, USA); S. Liu (University of Notre Dame, USA); A. D. Striegel
(University of Notre Dame, USA)
Mobile Caching Policies for
Device-to-Device (D2D) Content Delivery Networking
H.-J. Kang (Korea University,
Korea); K.Y. Park (Korea University, Korea); K. Cho (Korea
University, Korea); C. G. Kang (Korea University, Korea)
13.30 – 15.00 Session 2
Security, Privacy and Access
Control in Dynamic Social Networks
Chair: F. De Pellegrini, (Create-Net,
Italy)
Protecting Location Privacy
with Clustering Anonymization in Vehicular Networks
B. Ying (Zhejiang Gongshang
University, P.R. China); D. Makrakis (University of Ottawa, Canada)
Detecting Collusive Cheating
in Online Shopping Systems through Characteristics of Social
Networks
J. Niu (Beihang University,
P.R. China); L. Wang (Beihang University, P.R. China); Y. Chen
(McGill University, Canada); W. He (McGill University, Canada)
A Strategy for
Differentiated Access Service Selection Based on Application in
WLANs
Z. Chen (Dalian University of
Technology, P.R. China); Q. Xiong (Dalian University of Technology,
P.R. China); Y. Liu (Dalian University of Technology, P.R. China);
C.-M. Huang (National Cheng Kung University, Taiwan)
15.30 – 17.00 Session 3
Resource Management and
Information Dissemination in Dynamic Social Networks
Chair: Prof. J. Niu, Beihang
(University, P.R. China)
An MRF Cross-layer Resource
Allocation Approach with Back-pressure Features for QoS in Dynamic
Social and Cognitive Communications
E. Anifantis (NTUA, Greece); E.
Stai (NTUA, Greece), V. Karyotis (NTUA, Greece); S. Papavassiliou
(NTUA, Greece)
A Two-stage Algorithm to
Estimate the Source of Information Diffusion in Social Media
Networks
A. Louni (Stevens Institute of
Technology, USA); K. P. Subbalakshmi (Stevens Institute of
Technology, USA)
Cooperative Online Native
Advertisement: A Game Theoretical Scheme Leveraging on Popularity
Dynamics
L. Maggi (Create-Net, Italy); F.
De Pellegrini (Create-Net, Italy)
17.00 – 17.30 Closing
Global Internet – Full day Workshop
Monday 28 April
8:30 – 17:30
Room:
Harbour A
9:00 – 9:15
AM Welcome Remarks
9:15 – 10:00 AM Keynote Speech
Software Defined Infrastructure: a Direction for Networked Computing - Fred Baker, Cisco
10:00 –
10:30 AM Coffee break
10:30 –
12:00 PM Session 1: Routing
Models and
Tools for the High-Level Simulation of a Name-Based Interdomain
Routing Architecture
Kari Visala
(Helsinki Institute for Information Technology HIIT / Aalto
University School of Science, Finland); Andrew Keating (Helsinki
Institute for Information Technology HIIT, Finland); Rasib Khan (SECRETLab,
University of Alabama)
POPE and
PaNeL: Fast Lookup in Routing Tables
Hrishikesh B.
Acharya (University of Texas at Austin, USA)
An Internet
Architecture for Efficient, Accurate, and Timely Estimation of
Traffic Matrices
Luo Hongbin
(Beijing Jiaotong University, P.R. China); Zhe Chen (Beijing
Jiaotong University, P.R. China); Jianbo Cui (Beijing Jiaotong
University, P.R. China); Zhang Hongke (Beijing Jiaotong University,
P.R. China)
12:00 – 1:30
PM Lunch break
1:30 – 3:00
PM Session 2: Novel
Techniques
HIDRA:
Hiding Mobility, Multiplexing, and Multi-Homing from Internet
Applications
Spencer Sevilla (University
of California, Santa Cruz, USA); JJ Garcia-Luna-Aceves (University
of California at Santa Cruz, USA)
Development
and Experimentation towards a Multicast-enabled Internet
Davide Careglio
(Universitat Politecnica de Catalunya, Spain); Dimitri Papadimitriou
(Alcatel-Lucent Bell, Belgium); Fernando Agraz (Universitat
Politècnica de Catalunya, Spain); Sahel Sahhaf (Ghent University -
iMinds, Belgium); Jordi Perelló (Universitat Politècnica de
Catalunya (UPC), Spain); Wouter Tavernier (Ghent University - iMinds,
Belgium); Salvatore Spadaro (Universitat Politecnica de Catalunya
(UPC), Spain); Didier Colle (iMinds - Ghent University, Belgium)
The New AQM
Kids on the Block: An Experimental Evaluation of CoDel and PIE
Naeem Khademi
(University of Oslo, Norway); David Ros (Simula Research Laboratory,
Norway); Michael Welzl (University of Oslo, Norway)
3:00 – 3:30
PM Session break
3:30 – 4:30
PM Session 3: Content
Energy-Efficient Distributed In-Network Caching for Content-Centric
Networks
Chao Fang
(Carleton University, Canada); F. Richard Yu (Carleton University,
Canada); Tao Huang Beijing University of Posts and
Telecommunications, P.R. China); Jiang Liu (Beijing University of
Posts and Telecommunications, P.R. China); Yunjie Liu (Beijing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Social
Interaction Based Video Recommendation: Recommending YouTube Videos
to Facebook Users
Bin Nie
(Fordham University, USA); Honggang Zhang (Fordham University, USA);
Yong Liu (Polytechnic Institute of NYU, USA)
4:30 PM
Session Adjourns
Green Cognitive Communications and Computer Networking (GCCCN) –
Full day workshop
Monday 28 April
8:30 – 17:30
Room:
Pier 7 & 8
8:50-9:00
Welcome Note
9:00-10:00
Keynote Speech
Reduce Energy Waste
by Adapting to Real-traffic Dynamics (REWARD)
Zhisheng Niu
Electronic Engineering
Department, Tsinghua University
Tsinghua National Lab for
Information Science and Technology, China
10:00-10:30
Coffee Break
10:30-12:00
Session 1:
Distributed
Dynamic Spectrum Access with Adaptive Power Allocation: Energy
Efficiency and Cross-Layer Awareness
Mahdi Ben Ghorbel
(Qatar University, Qatar); Bechir Hamdaoui (Oregon
State University, USA); Rami Hamdi (Qatar University,
Qatar); Mohsen Guizani (QU, USA); MohammadJavad
NoroozOliaee (Oregon State University, USA)
Dynamic
Uplink-Downlink Optimization in TDD-based Small Cell Networks
Mohammed Saad ElBamby
(University of Oulu, Finland); Mehdi Bennis (Centre of
Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Walid
Saad (University of Miami, USA); Matti Latva-aho
(UoOulu, Finland)
Robust Transmit
Beamforming against Steering Vector Uncertainty in Cognitive Radio
Networks
Md Monzurul Alam
(Tennessee State University, USA); Sudeep Bhattarai
(Virginia Tech, USA); Liang Hong (Tennessee State
University, USA); Sachin Shetty (Tennessee State
University, USA)
Energy-Efficient
Power Adaptation for Cognitive Radio Systems under Imperfect Channel
Sensing
Gozde Ozcan
(Syracuse University, USA); M. Cenk Gursoy (Syracuse
University, USA)
Equivalent Bandwidth
Adaptation with Energy Preservation under Delay Constraints
Maurizio Mongelli
(National Research Council of Italy, Italy); Franco R. Davoli
(University of Genoa, Italy); Roberto Bruschi (CNIT,
Italy)
12:00-13:30
Lunch
13:30-15:00
Session 2: (Invited
Session)
A Game Theory
Framework for a Distributed and Energy Efficient Bandwidth Expansion
Process
Rodrigo A. Vaca
Ramírez (University of Edinburgh, United Kingdom); John
Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom);
Eitan Altman (INRIA, France); Victor Ramos
(Universidad Autonoma Metropolitana, Mexico)
Coordinated Paradigm
for D2D Communications
Shahid Mumtaz (Instituto
de Telecomunicações, Portugal); Kazi Mohammed Saidul Huq
(Instituto de Telecomunicações, Portugal); Jonathan Rodriguez
(Instituto de Telecomunicações, Portugal)
Unlimited
Cooperative Sensing with Energy Detection for Cognitive Radio
Hongseok Kim (Sogang
University, Korea); Sunghwan Bae (Sogang University,
Korea)
Context-Aware
Machine-to-Machine Communications
Javier Mendonca Costa
(KTH, Sweden); Guowang Miao (KTH, Royal Institute of
Technology, Sweden)
Modeling and
Analysis of Handover Failure Probability in Small Cell Networks
Carlos H. M. de Lima
(University of Oulu, Finland); Mehdi Bennis (Centre of
Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Matti
Latva-aho (UoOulu, Finland)
15:00-15:30
Coffee Break
15:30-17:00
Session 3:
Power Allocation for
Interference Alignment Based Cognitive Radio Networks
Nan Zhao
(Dalian University of Technology, Canada); F. Richard Yu
(Carleton University, Canada); Hongjian Sun (Durham
University, United Kingdom)
Energy Efficient
Resource Allocation for Collaborative Mobile Cloud with Hybrid
Receiver
Zheng Chang (University of Jyväskylä, Finland); Jie
Gong (Tsinghua University, P.R. China); Tapani
Ristaniemi (University of Jyväskylä, Finland)
Power Consumption
Optimization for Real-Time Applications
Spectrum Aware and
Energy Efficient MAC Protocol for Cognitive Radio Sensor Network
Amna Jamal
(National University of Singapore, Singapore); Chen-Khong Tham
(National University of Singapore, Singapore); Wai-Choong Wong
(National University of Singapore, Singapore)
Spectrum
Sensing-Energy Tradeoff in Multi-hop Cluster Based Cooperative
Cognitive Radio Networks
Ahmed S. B. Kozal
(Liverpool John Moores University, United Kingdom); Madjid
Merabti (Liverpool John Moores University, United Kingdom);
Faycal Bouhafs (Liverpool John Moores University,
United Kingdom)
Mobile Cloud
Computing
Monday 28 April
9:00 – 17:00
Room:
Harbour B
Program:
09:00 - 10:00 Keynote
Mobile Cloud Computing:
The Beginning of the End?
Dr. Baochun Li (Bell Canada
Endowed Chair in Computer Engineering, Professor, Department of
Electrical and Computer Engineering, University of Toronto)
10:30 – 12:00 Mobile Could
Computing Applications
Session Chair: Song Guo
(The University of Aizu, Japan)
Bringing Mobile Online Games
to Clouds
Sergey Gorlatch (University of Munster, Germany); Dominik Meilaender
(Uni Muenster, Germany); Frank Glinka (University of Muenster,
Germany); Wei Zhang (Huazhong University of Science and Technology,
P.R. China); Xiaofei Liao (Huazhong University of Science and
Technology, P.R. China)
Bringing the Cloud to
the Edge
Hyunseok Chang (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA); Adiseshu Hari (Bell
Laboratories, USA); Sarit Mukherjee (Bell Labs USA, USA); T. V.
Lakshman (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA)
Heuristic Offloading
of Concurrent Tasks for Computation-Intensive Applications in Mobile
Cloud Computing
Mike Jia (Hong Kong Polytechnic University, United Kingdom);
Jiannong Cao (Hong Kong Polytechnic Univ, Hong Kong); Lei Yang (The
Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong)
Crowdsourcing on
Mobile Cloud: Cost Minimization of Joint Data Acquisition and
Processing
Huan Ke (The University of Aizu, Japan); Peng Li (The University of
Aizu, Japan); Song Guo (The University of Aizu, Japan
13:30 – 15:00 Resource
Management
Session Chair: F. Richard Yu
(Carleton University, Canada)
Wireless Resources
Virtualization in LTE Systems
Mohamad Kalil (Western University, Canada); Abdallah Shami (The
University of Western Ontario, Canada); Yinghua Ye (Nokia Simens
Networks, USA)
Cloud Radio Access
Networks (C-RAN) in Mobile Cloud Computing Systems
Yegui Cai (Carleton University, Canada); F. Richard Yu (Carleton
University, Canada); Shengrong Bu (Carleton University, Canada)
Online Multi-Resource
Scheduling for Minimum Task Completion Time in Cloud Servers
MohammadJavad NoroozOliaee (Oregon State University, USA); Bechir
Hamdaoui (Oregon State University, USA); Mohsen Guizani (QU, USA);
Mahdi Ben Ghorbel (Qatar University, Qatar)
A Lightweight Access
Control Mechanism for Mobile Cloud Computing
Xuanxia Yao (University of Science and Technology Beijing, P.R.
China); Xiaoguang Han (University of Science and Technology Beijing,
P.R. China); Xiaojiang Du (Temple University, USA)
15:30 – 17:00 Energy
Efficiency
Session Chair: Haleh
Khojasteh (Ryerson University, Canada)
An Energy Optimizing
Scheduler for Mobile Cloud Computing Environments
Manjinder Nir (Carleton University, Canada); Ashraf Matrawy
(Carleton University, Canada); Marc St-Hilaire (Carleton University,
Canada)
Characterizing energy
consumption of IaaS clouds in non-saturated operation
Haleh Khojasteh (Ryerson University, Canada); Jelena Mišić (Ryerson
University, Canada); Vojislav B. Mišić (Ryerson University, Canada)
Energy Compensated
Cloud Assistance in Mobile Cloud Computing
Jaya Prakash Champati (University of Toronto, Canada); Ben Liang
(University of Toronto, Canada)
Energy-Efficient Cloud
Resource Management
Mehiar Dabbagh (Oregon State University, USA); Bechir Hamdaoui
(Oregon State University, USA); Mohsen Guizani (QU, USA); Ammar
Rayes (Cisco / San Jose State University, USA)
Name Oriented Mobility (NOM) – Full
day workshop
Monday 28 April
9:00 – 18:00
Room: Pier 4
Program
9:00-9:10 Workshop opening
9:10-10:00 Keynote Speech
Session Chair: Bertrand Mathieu
(Orange Labs, France)
Title: Information Centric Networking to Support Disaster Management
Speaker: K. K. Ramakrishnan (WinLab, Rutgers University, USA.)
10:30-12:10 Session I "ICN for
Wireless Network"
Session Chair: Bertrand Mathieu
(Orange Labs, France)
VANET via Named Data Networking
Giulio Grassi (University of Bologna,
Italy), Giovanni Pau (UPMC - LIP6 & UCLA, USA);
Davide Pesavento (University of Padua, Italy), Lixia Zhang
(University of California at Los Angeles, USA), Ryuji Wakikawa
(Softbank Mobile, Japan), Rama K Vuyyuru (Toyota Info Technology
Center, USA)
Decentralised Binding of Self-Certifying Names to Real-World
Identities for Assessment of Third-Party Messages in Fragmented
Mobile Networks
Jan Seedorf, Dirk Kutscher,
Fabian Schneider (NEC Laboratories Europe, Germany)
Efficient Content Routing in MANETs Using Distances to
Directories
JJ Garcia-Luna-Aceves, Qian Li (University of California, Santa
Cruz, USA)
Information-Centric Delay-Tolerant Mobile Ad-Hoc Network
You Lu, Xiao Li, Yu-Ting Yu, Mario Gerla (University of
California at Los Angeles, USA)
13:30-15:10 Session II "ICN
Applications"
Session Chair: Session Chair:
Hassnaa Moustafa (Intel, USA)
Name-Based Replication Priorities in
Disaster Cases
Ioannis Psaras, Lorenzo Saino
(University College London, United Kingdom); Mayutan Arumaithurai
(University of Goettingen, Germany), K. K. Ramakrishnan (Rutgers
University, USA), George Pavlou (University College London, United
Kingdom)
nCDN: CDN Enhanced with NDN
Xiaoke Jiang, Jun Bi (Tsinghua University, China)
A CCN-Based Social Network Application Optimising Network
Proximity
Bertrand Mathieu (Orange Labs, France);
Patrick Truong (Orange Labs, France)
Differentiated Services in Named-Data Networking
Yusung Kim, Ikjun Yeom (Sungkyunkwan University, Korea),
Younghoon Kim (KAIST, Korea)
15:40-17:20 Session III "ICN
Mechanisms"
Session Chair: Jun Bi (Tsinghua
University, China)
Design of a High-speed
Content-centric-networking Router Using Content Addressable Memory
Atsushi Ooka (Osaka University,
Japan), Shingo Ata (Osaka City University, Japan), Kazunari Inoue,
Masayuki Murata (Osaka University, Japan)
Transport Layer Design for Named Data Wireless Networking
Marica Amadeo, Antonella Molinaro, Claudia Campolo (University
Mediterranea of Reggio Calabria, Italy), Manolis Sifalakis,
Christian F Tschudin (University of Basel, Switzerland)
MAGIC: a Distributed MAx-Gain In-network Caching Strategy in
Information-Centric Networks
Jing Ren (University of Electronic Science and Technology of
China, China), Wen Qi (City University of Hong Kong, Hong Kong),
Cedric Westphal (Huawei Innovation Center, USA), Kejie Lu
(University of Puerto Rico at Mayaguez, Puerto Rico), Jianping Wang
(City University of Hong Kong, Hong Kong), Shucheng Liu (Huawei
Technologies, China), Sheng Wang (University of Electronic Science
and Technology of China, China)
iDNS: Enabling Information Centric Networking Through The DNS
Spencer Sevilla (University of California,
Santa Cruz, USA), Priya Mahadevan (PARC, USA), JJ
Garcia-Luna-Aceves (University of California at Santa Cruz,
USA)
Consumer Driven Information Freshness Approach for Content
Centric Networking
José Quevedo, Daniel Corujo (Instituto de Telecomunicações
Aveiro, Portugal); Rui L Aguiar (University of Aveiro, Portugal)
17:40-18:00 Closing remarks
The 2nd
International Workshop on Security and Privacy in Big Data –
Full day workshop
Monday 28 April
8:30 – 17:30
Room:
Harbour C
The Technical Program
8:30 – 10:00 Opening and
Keynote, Chair Dr Shui Yu, Deakin University, Australia
Dr Wenjin Lou, Toward
Privacy-Assured Searchable Cloud Data Services
10:00- 10:30 Coffee break
10:30 – 12:00 Security in Big
Data 1
Chair Xiaodong Lin,( University
of Ontario Institute of Technology, Canada)
Tackling the Big Data 4 Vs
for Anomaly Detection
José Camacho
(University of Granada, Spain); Gabriel Maciá-Fernández
(University of Granada, Spain); Jesús E. Díaz-Verdejo
(Universidad de Granada, Spain); Pedro García-Teodoro
(University of Granada, Spain)
Behavioral Analytics for
Inferring Large-Scale Orchestrated Probing Events
Elias Bou-Harb
(National Cyber-Forensics and Training Alliance & Concordia
University, Canada); Mourad Debbabi (Concordia
University, Montreal, Canada);
Chadi Assi (Concordia University, Canada)
Loxin -- A Solution to
Password-less Universal Login
Bo Zhu (University
of Waterloo, Canada); Xinxin Fan (University of
Waterloo, Canada); Guang Gong (University of Waterloo,
Canada)
Hashdoop: A MapReduce
Framework for Network Anomaly Detection
Romain Fontugne
(National Institute of Informatics, Japan); Johan Mazel
(National Institute of Informatics, Japan); Kensuke Fukuda
(National Institute of Informatics, Japan)
13:30 – 15:00 Privacy in Big
Data
Chair Dr Peng Li, (The
University of Aizu, Japan)
Achieving Big Data Privacy
via Hybrid Cloud
Xueli Huang
(Temple University, USA); Xiaojiang Du (Temple
University, USA)
MACA: A Privacy-Preserving
Multi-factor Cloud Authentication System Utilizing Big Data
Wenyi Liu (Georgia
Tech, USA); A. Selcuk Uluagac (Georgia Institute of
Technology, USA); Raheem Beyah (Georgia Institute of
Technology, USA)
Load Balancing for
Privacy-Preserving Access to Big Data in Cloud
Peng Li (The
University of Aizu, Japan); Song Guo (The University of
Aizu, Japan)
HVSTO: Efficient Privacy
Preserving Hybrid Storage in Cloud Data Center
Mianxiong Dong
(National Institute of Information and Communications Technology,
Japan); He Li (Huazhong University of Science and
Technology, China); Kaoru Ota (Muroran Institute of
Technology, Japan); Haojin Zhu (Shanghai Jiao Tong
University, China)
15:30 – 17:30 Security in Big
Data 2,
Chair: Jun Shao, Zhejiang (Gongshang
University, China)
Active Deception Model for
Securing Cloud Infrastructure
Albert Brzeczko, Jr
(Georgia Institute of Technology, USA); A. Selcuk Uluagac
(Georgia Institute of Technology, USA); Raheem Beyah
(Georgia Institute of Technology, USA); John A. Copeland
(Georgia Institute of Techonology, USA)
Conditional Proxy
Re-Encryption for Secure Big Data Group Sharing in Cloud Environment
Junggab Son (Hanyang
university, Korea); Donghyun Kim (North Carolina
Central University, USA); Rasheed Hussain (Hanyang
University, Korea); Heekuck Oh (Hanyang University,
Korea)
Characterising User
Targeting For In-App Mobile Ads
Imdad Ullah
(University of New South Wales, Australia); Roksana Boreli
(National ICT Australia, Australia); Mohamed-Ali Kaafar
(INRIA France, France); Salil Kanhere (The University
of New South Wales, Australia)
Automatic Objects Removal
for Scene Completion
Jianjun Yang
(University of North Georgia, USA); Yin Wang (Lawrence
Technological University, USA); Honggang Wang
(University of Massachusetts, Dartmouth, USA); Kun Hua
(Lawrence Technological University, USA); Wei Wang
(South Dakota State University, USA); Ju Shen
(University of Kentucky, USA)
A Hierarchical Clustering
Method For Big Data Oriented Ciphertext Search
Chi Chen
(Institute of Information Engineering, China); Xiaojie Zhu
(Institute of Information Engineering, CAS, China); Peisong
Shen (Institute of Information Engineering, Chinese Academy
of Sciences, China); Jiankun Hu (University of New
South Wales, Australia)
Network Science for
Communication Networks (NetSciCom) 2014 –
Full day workshop
Friday 2 May
8:30 – 17:30
Room:
Harbour B
PROGRAM
8:30 - 8:39
Opening
8:39 - 9:24 Keynote Address
9:24 - 10:00 Session 1: Location and Mobility
Mining Emerging User-Centered Network Structures inLocation-based
Social Networks
Konstantinos Pelechrinis (University of Pittsburgh, USA) and Theodoros Lappas (Stevens Institute of Technology, USA)
Urban Mobility Scaling:
Lessons from 'Little Data'
Galen Wilkerson (Technical
University Berlin, Germany), Ramin Khalili (Technical University
Berlin and T-Labs, Germany), and Stefan Schmid (Technical University
Berlin and T-Labs, Germany)
10:30 - 12:00 Session 2: Internet and Wireless Access
A Game Theoretical study of
Peering vs Transit in the Internet
Giovanni Accongiagioco (IMT Lucca,
Italy), Eitan Altman (INRIA Sophia Antipolis, France), Enrico
Gregori (CNR-IIT, Italy), and Luciano Lenzini (University of Pisa,
Italy)
Designing an Evolvable
Network with Topological Diversity by
Lu Chen (Osaka University, Japan),
Shin'ichi Arakawa (Osaka University, Japan), Masayuki Murata (Osaka
University, Japan), Hideyuki Koto (KDDI R&D Laboratories, Japan),
Nagao Ogino (KDDI R&D Laboratories, Japan), and Hidetoshi Yokota
(KDDI R&D Laboratories, Japan)
Measuring Routing Tables in
the Internet
Elie Rotenberg (LIP6-CNRS and UPMC, France), Christophe Crespelle (LIP, University Claude Bernard Lyon 1, France), and Matthieu Latapy (LIP6-CNRS and UPMC, France)
Identifying Roles in an IP
Network with Temporal and Structural Density
Jordan Viard (LIP6-CNRS and UPMC, France) and Matthieu Latapy (LIP6-CNRS and UPMC, France)
Service Characterizations
for Multi-Hop Multiaccess Wireless Networks
Hussein Al-Zubaidy (Royal
Institute of Technology, Sweden) and Jorg Liebeherr (University of
Toronto, Canada)
13:30 - 15:00 Session 3: Influence and Interdependency in Networks
Pay Few, Influence Most: Online
Myopic Network Covering (Best Paper)
Konstantin Avrachenkov (INRIA Sophia Antipolis, France), Prithwish Basu (Raytheon BBN Technologies, USA), Giovanni Neglia (INRIA Sophia Antipolis, France), Bruno Ribeiro (Carnegie Mellon University, USA), and Don Towsley (University of Massachusetts at Amherst, USA)
How to Network in Online
Social Networks
Giovanni Neglia (INRIA Sophia
Antipolis, France), Xiuhui Ye (Polytechnic University of Turin,
Italy), Maksym Gabielkov (INRIA Sophia Antipolis, France), and
Arnaud Legout (INRIA Sophia Antipolis, France)
Maximum Coverage and Maximum
Connected Covering in Social Networks with Partial Topology
Information
Patricio Reyes (Carlos III
University of Madrid, Spain) and Alonso Silva (Alcatel-Lucent Bell
Labs,
France)
Modeling the Impact of User
Awareness on Immunization Strategies
Baharan Mirzasoleiman (Sharif University of Technology,Iran), Hamid R. Rabiee (Sharif University of Technology, Iran), and Mostafa Salehi (University of Tehran, Iran)
Identification of K Most
Vulnerable Nodes in Multi-layered Network Using a New Model of
Interdependency
Arunabha Sen (Arizona State University, USA), Anisha Mazumder (Arizona State University, USA), Joydeep Banerjee (Arizona State University, USA), Arun Das (Arizona State University, USA), and Randy Compton (Arizona State University, USA)
15:30 - 16:24 Session 4: Properties of Networks
Estimating Clique
Composition and Size Distributions from Sampled Network Data
Minas Gjoka (University of California, Irvine, USA), Emily Smith (University of California, Irvine, USA), and Carter Butts (University of California, Irvine, USA)
Scaling Properties of Random
Networks Under Proximity-based Social Relations
Ali Dabirmoghaddam (University
of California, Santa
Cruz, USA) and J. J. Garcia-Luna-Aceves (University of California,
Santa
Cruz, USA)
Structure and Evolution of
Missed Collaborations in Large Networks
Minh Hoang (University of
California, Santa Barbara, USA), Ram Ramanathan (Raytheon BBN
Technologies, USA), and Ambuj Singh (University of California, Santa
Barbara, USA)
16:24 - 17:24 Panel
17:24 - 17:30 Closing
Workshop on Smart Data Pricing –
Full day workshop
Friday 2 May
8:30 – 17:00
Room:
Harbour A
Workshop Program
Session I:
8:30-8:35 Welcome Note –
Mung Chiang (Princeton University)
8:35-9:20 Keynote - Mr.
Keith Cambron (Cambron Consulting – Former President of AT&T
Labs)
9:20-10:00
More Bars, More Bang for the Buck:
Channel-Dependent Pricing for Video Delivery to Mobile Users
Fraida Fund, Seyed Hosseini, Shivendra
Panwar (Polytechnic Institute of New York University, USA)
Congestion-Aware Internet Pricing
for Media Streaming (I)
Di Niu (University of Alberta, Canada);
Baochun Li (University of Toronto, Canada)
10:00-10:30 Coffee Break
Session II:
10:30-12:00
Sponsoring Content: Motivation and
Pitfalls for Content Service Providers
Liang Zhang, Dan Wang (The Hong Kong
Polytechnic University, Hong Kong)
Smart Data Pricing: To Share or Not
to Share?
Yue Jin (Alcatel-Lucent, Ireland);
Zhan Pang (Lancaster University Management School, United Kingdom)
The Stability of Best Effort and
Managed Services in the Internet, and the Role of Application
Creation
Qiong Wang (University of Illinois,
USA); Debasis Mitra (Columbia University,
USA)
A Simple Two-Sided Market Model
with Side-Payments and ISP Service Classes (I)
George Kesidis (Pennsylvania State
University, USA)
12:00-13:30 Lunch
Session III:
13:30-15:00
The Impact of Investment on Price
Competition in Unlicensed Spectrum
Hang Zhou (Intel Corporation, USA);
Randall Berry, Michael Honig, Rakesh Vohra (Northwestern University,
USA)
Information market for TV white
space (I)
Yuan Luo, Lin Gao, Jianwei Huang (The
Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
Optimal Risk-Aware Power
Procurement for Data Centers in Day-Ahead and Real-Time Electricity
Markets
Mahdi Ghamkhari, Hamed Mohsenian-Rad
(University of California at Riverside, USA); Adam C Wierman
(California Institute of Technology, USA)
Joint Pricing and Proactive Caching
for Data Services: Global and User-centric Approaches
John Tadrous, Atilla Eryilmaz, Hesham
El Gamal (Ohio State University, USA)
15:00-15:30 Coffee Break
Session IV:
15:30-17:00
Industry-Academia panel
Moderator: Matthew Andrews
(Alcatel-Lucent Bell Labs)
Pramod Koppol (Alcatel-Lucent)
Carlee Joe-Wong (DataMi)
Sudipta Sengupta (Microsoft)
Paul Polakos (Cisco)